Skip to content

998 New Brunswick Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1947
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block78
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningB-3
Sq Footage1,107
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
59%
Improvement Value:$54,200
41%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,761+1.4%
2024$5,682+5.1%
2023$5,408+3.2%
2022$5,240+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947