Skip to content

132 Wayne St.

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1961

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 4, 2009

Property Information

Block81
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,000
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
36%
Improvement Value:$111,300
64%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,605+1.4%
2024$7,500+5.1%
2023$7,139+3.2%
2022$6,917+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2285, Page 157

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 971, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1961