Skip to content

120 Williams St.

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Oct 21, 1998

Property Information

Block82
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,008
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
50%
Improvement Value:$66,900
50%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,827+1.4%
2024$5,746+5.1%
2023$5,470+3.2%
2022$5,300+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 1592, Page 59

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 1277, Page 122

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 808, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1955