Skip to content

207 First Ave.

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1942

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jun 13, 2005

Property Information

Block83
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,236
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
39%
Improvement Value:$92,600
61%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576+1.4%
2024$6,486+5.1%
2023$6,173+3.2%
2022$5,982+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 2009, Page 198

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 844, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1942