Skip to content

520 Carpentersville Rd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1750
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block94
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2S-S
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage5,556
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
16%
Improvement Value:$411,500
84%
Total Assessment$491,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,420+1.4%
2024$21,125+5.1%
2023$20,107+3.2%
2022$19,483+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 2351, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1750