Skip to content

275 Oberly Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1993
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block95
Lot2.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage3,152
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$318,000
80%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,345+1.4%
2024$17,106+5.1%
2023$16,282+3.2%
2022$15,777+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993