Skip to content

25 Manor Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2007

Property Information

Block96
Lot33
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage672
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
48%
Improvement Value:$55,000
52%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,611+1.4%
2024$4,547+5.1%
2023$4,328+3.2%
2022$4,194+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$78,300
DeedBook 1372, Page 192

Property Sale

Sale
$98,700
DeedBook 1048, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1963