Skip to content

532 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block96
Lot41
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage704
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
39%
Improvement Value:$79,200
61%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,622+29.5%
2024$4,341+5.1%
2023$4,132+3.2%
2022$4,004+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft704DeedBook 3385, Page 11Recorded11/2/2023

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2092, Page 290

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 1789, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1930