Skip to content

556 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1747

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block96
Lot47
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SST2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,711
Acreage1.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
33%
Improvement Value:$149,500
67%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,723+1.4%
2024$9,589+5.1%
2023$9,127-38.7%
2022$14,893+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,711DeedBook 3073, Page 269Recorded7/16/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 1863, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1747