Skip to content

382 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1898

Owner
---
Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block98
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,029
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
28%
Improvement Value:$132,100
72%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,997+1.4%
2024$7,887+5.1%
2023$7,507+3.2%
2022$7,274+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft2,029DeedBook 3483, Page 297Recorded2/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1898