Skip to content

179 Route 519

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1905

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block99
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,310
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,700
23%
Improvement Value:$139,900
77%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,871+1.4%
2024$7,762+5.1%
2023$7,388+3.2%
2022$7,159+79.8%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,310DeedBook 3286, Page 164Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft2,310DeedBook 2979, Page 221Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 2661, Page 120Recorded1/7/2016

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 2612, Page 197Recorded5/20/2015

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 2401, Page 176

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 2272, Page 129

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2179, Page 178

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1728, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1905