Skip to content

37 State St

Washington, NJ 07882

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block10.02
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,279
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
25%
Improvement Value:$141,500
75%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,561+8.1%
2024$9,771+2.5%
2023$9,531-2.3%
2022$9,759+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$195,500

From:

To:

Sq Ft2,279DeedBook 2559, Page 328Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 2210, Page 126

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 1696, Page 318

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 1570, Page 138

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1043, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1918