Skip to content

86 W Stewart St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block14
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L-2UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,872
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$105,000
68%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,657+8.1%
2024$8,009+2.5%
2023$7,812-2.3%
2022$8,000+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900