Skip to content

312 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1945

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 10, 1989

Property Information

Block2.04
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-S-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
28%
Improvement Value:$70,900
72%
Total Assessment$98,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484+8.1%
2024$5,074+2.5%
2023$4,949-2.3%
2022$5,068+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1147, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1945