Skip to content

42 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block2.08
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,095
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
21%
Improvement Value:$203,500
79%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,426+8.1%
2024$13,346+2.5%
2023$13,018-2.3%
2022$13,331+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000

From: YANGCO, JOEY & MARIA DEL ROSARIO

To: BEAN, JAMISON & CASEY L

Sq Ft3,095DeedBook 2901, Page 227Recorded10/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$341,470
DeedBook 1912, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 2002