Skip to content

33 Lambert Street

Washington, NJ 07882

Built 2003

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block2.11
Lot33
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,095
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
20%
Improvement Value:$221,000
80%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,370+8.1%
2024$14,220+2.5%
2023$13,870-2.3%
2022$14,203+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$430,000
Sq Ft3,095DeedBook 3198, Page 69Recorded9/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$336,712
DeedBook 1891, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 2003