Skip to content

90 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block2.12
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,721
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
21%
Improvement Value:$204,600
79%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,420+8.1%
2024$13,341+2.5%
2023$13,013-2.3%
2022$13,326+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From: PRATEL, PRAFUL

To: PATEL, PALAK

Sq Ft2,721DeedBook 2819, Page 129Recorded12/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$299,000
DeedBook 2282, Page 334

Property Sale

SaleMulti
$289,000
DeedBook 2209, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$379,000
DeedBook 2111, Page 199

Property Sale

SaleMulti
$285,195
DeedBook 1847, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 2002