Skip to content

88 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$290,280
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block2.12
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,510
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
22%
Improvement Value:$185,300
78%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,343+8.1%
2024$12,344+2.5%
2023$12,041-2.3%
2022$12,330+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,280
DeedBook 1882, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 2002