Skip to content

24 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1925

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block22
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-T
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
46%
Improvement Value:$53,900
54%
Total Assessment$99,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,579+8.1%
2024$5,162+2.5%
2023$5,035-2.3%
2022$5,156+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,200DeedBook 3266, Page 170Recorded5/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925