Skip to content

29 School St

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block24
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-2UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,664
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
21%
Improvement Value:$122,300
79%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606+8.1%
2024$7,962+2.5%
2023$7,767-2.3%
2022$7,953+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000
Sq Ft1,664DeedBook 3433, Page 1Recorded6/25/2024

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1303, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1920