Skip to content

24 E Washington Ave

Washington, NJ 07882

Commercial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block24
Lot29
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage2,488
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
8%
Improvement Value:$78,200
92%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,007+7.7%
2024$4,650+2.2%
2023$4,548-2.3%
2022$4,656-14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From: HUGHES, DAVID A

To: TRIEBES JERSEY LLC

Sq Ft2,488DeedBook 2883, Page 82Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2083, Page 35

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1672, Page 56