Skip to content

12 School St

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block25.01
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class15
Description2S-F-T
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage852
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
48%
Improvement Value:$33,100
52%
Total Assessment$63,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,530+8.1%
2024$3,266+2.5%
2023$3,185-2.3%
2022$3,262+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft852DeedBook 3406, Page 164Recorded2/15/2024

Property Sale

Sale
$98,000
Sq Ft852DeedBook 3214, Page 175Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2064, Page 237

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1790, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1910