Skip to content

24 N Jackson Ave

Washington, NJ 07882

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2009

Property Information

Block26
Lot3.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S AL 1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,349
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
29%
Improvement Value:$76,300
71%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982+8.1%
2024$5,534+2.5%
2023$5,398-2.3%
2022$5,527+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,600
DeedBook 2211, Page 312

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1240, Page 198

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1129, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1917