Skip to content

36 E Stewart St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block31
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,218
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,700
32%
Improvement Value:$66,700
68%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,440+8.1%
2024$5,033+2.5%
2023$4,909-2.3%
2022$5,027+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,218DeedBook 3286, Page 269Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 2814, Page 220Recorded12/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1901