Skip to content

21 Green St

Washington, NJ 07882

Built 1947

Last Sale Price
$152,250
Last Sale Date
Nov 29, 2001

Property Information

Block36
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,367
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
23%
Improvement Value:$109,600
77%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+8.1%
2024$7,342+2.5%
2023$7,162-2.3%
2022$7,334+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$152,250
DeedBook 1783, Page 235

Property Sale

Sale
$55,400
DeedBook 1422, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1947