Skip to content

12 Mckinley Ave

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Date
Aug 16, 2067

Property Information

Block46
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description1S-F-2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,200
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
30%
Improvement Value:$113,100
70%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,986+8.1%
2024$8,314+2.5%
2023$8,109-2.3%
2022$8,304+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$325,000
Sq Ft1,200DeedBook 3374, Page 242Recorded9/18/2023

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 2095, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1369, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1957