Skip to content

120 Sunrise Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1971

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block66.02
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,794
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
28%
Improvement Value:$133,600
72%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,919+8.1%
2024$9,177+2.5%
2023$8,951-2.3%
2022$9,166+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,794DeedBook 3432, Page 92Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 2079, Page 213

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 1536, Page 218

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 1335, Page 342

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 930, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1971