Skip to content

128 Sunrise Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1972

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block66.02
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1S-F-S-AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,811
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
29%
Improvement Value:$130,500
71%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,271+8.1%
2024$9,502+2.5%
2023$9,269-2.3%
2022$9,491+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 1798, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1972