Skip to content

346 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1969

Last Sale Date
Sep 16, 2005

Property Information

Block6
Lot7.02
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
39%
Improvement Value:$84,900
61%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713+8.1%
2024$7,136+2.5%
2023$6,960-2.3%
2022$7,127+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2035, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1969