Skip to content

342 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1973

Last Sale Price
$163,900
Last Sale Date
Jun 23, 2000

Property Information

Block6
Lot7.03
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-B
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
31%
Improvement Value:$131,400
69%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,589+8.1%
2024$9,797+2.5%
2023$9,556-2.3%
2022$9,785+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 1695, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1973