Skip to content

264 E Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1970

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 25, 2006

Property Information

Block70
Lot7
QualifierC0264
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description22-F-W TWNHSE
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage1,492
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
24%
Improvement Value:$69,400
76%
Total Assessment$91,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,105+8.1%
2024$4,723+2.5%
2023$4,607-2.3%
2022$4,717+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 2097, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1970