Skip to content

37 Vannatta St

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block81
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class15
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage956
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
38%
Improvement Value:$49,400
62%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,468+8.1%
2024$4,134+2.5%
2023$4,032-2.3%
2022$4,129+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft956DeedBook 3378, Page 339Recorded10/6/2023

Property Sale

Sale
$89,900
Sq Ft956DeedBook 3233, Page 277Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 2510, Page 138Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$58,090
DeedBook 1307, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1920