Skip to content

8 W Mozart Ave

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Date
Jan 26, 2006

Property Information

Block88
Lot8.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
34%
Improvement Value:$72,700
66%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,149+8.1%
2024$5,689+2.5%
2023$5,549-2.3%
2022$5,682+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2061, Page 277

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 1207, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1950