Skip to content

202-204 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block89
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,366
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
25%
Improvement Value:$108,000
75%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+8.1%
2024$7,430+2.5%
2023$7,248-2.3%
2022$7,422+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,600
DeedBook 1310, Page 116

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1195, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1901