Skip to content

17 Grand Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block9.02
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,566
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
29%
Improvement Value:$127,900
71%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,025+8.1%
2024$9,275+2.5%
2023$9,047-2.3%
2022$9,264+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,566DeedBook 3113, Page 101Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 892, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1901