Skip to content

120 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Oct 28, 2009

Property Information

Block92
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,798
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
24%
Improvement Value:$124,000
76%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,064+8.1%
2024$8,386+2.5%
2023$8,180-2.3%
2022$8,376+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 2283, Page 112

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 1888, Page 29

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 1276, Page 179

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1118, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1900