Skip to content

30 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block94
Lot51
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage1,376
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
33%
Improvement Value:$72,700
67%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,099+8.1%
2024$5,642+2.5%
2023$5,504-2.3%
2022$5,636+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$319,000
Sq Ft1,376DeedBook 3544, Page 290Recorded12/18/2025

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 2136, Page 222

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1819, Page 241

Property Sale

Sale
$34,265
DeedBook 1678, Page 190

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 1032, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1900