Skip to content

100 So Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1987

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Jun 27, 1995

Property Information

Block96
Lot1.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF-AL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,862
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
26%
Improvement Value:$115,000
74%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,646+8.1%
2024$7,999+2.5%
2023$7,802-2.3%
2022$7,989+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1434, Page 279

Property Sale

Sale
$116,600
DeedBook 1306, Page 166

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 1062, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1987