Skip to content

108 S Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block96
Lot2.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description1SF-AL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,515
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
21%
Improvement Value:$145,000
79%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,254+8.1%
2024$9,487+2.5%
2023$9,253-2.3%
2022$9,476+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 1872, Page 170

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1498, Page 20

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 1060, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1987