Skip to content

47 Ophelia St

Washington, NJ 07882

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$216,310
Last Sale Date
Jan 15, 2026

Property Information

Block98
Lot50.02
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,482
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
27%
Improvement Value:$107,400
73%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,165+8.1%
2024$7,554+2.5%
2023$7,368-2.3%
2022$7,545+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$216,310
Sq Ft1,482DeedBook 3550, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1990