Skip to content

7 Midland Avenue

Washington, NJ 07882

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block19
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-B-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,478
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
31%
Improvement Value:$141,700
69%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,171+1.7%
2024$8,036+7.3%
2023$7,487+1.6%
2022$7,368+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963