Skip to content

69 Brass Castle Road

Washington, NJ 07882

Built 1963

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block20
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,256
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
33%
Improvement Value:$126,500
67%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+1.6%
2024$7,665+7.1%
2023$7,157+1.6%
2022$7,047+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2452, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1963