Skip to content

80 Brass Castle Road

Washington, NJ 07882

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block25
Lot22
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,304
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,400
35%
Improvement Value:$106,600
65%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724+1.6%
2024$6,616+7.1%
2023$6,178+5.9%
2022$5,833+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,304DeedBook 3539, Page 157Recorded11/21/2025

Property Built

Built

Year Built: 1956