Skip to content

22 Jackson Valley Road

Washington, NJ 07882

Built 1952

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block30
Lot35
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-ST-L-2UG
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage2,010
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,700
31%
Improvement Value:$161,100
69%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,627+1.6%
2024$9,472+7.1%
2023$8,845+1.6%
2022$8,709+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,010DeedBook 3170, Page 94Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$249,000

From: DEAN, NANCY R

To: NEWMAN, ROSS/HUFF, WALTER

Sq Ft2,010DeedBook 2904, Page 224Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2425, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1952