Skip to content

7 Turnburry Road

Washington, NJ 07882

Built 1987

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 6, 2006

Property Information

Block38.03
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
DescriptionWESTM VICTORIAN
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage2,410
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
22%
Improvement Value:$252,400
78%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,218+1.6%
2024$13,006+7.1%
2023$12,145+1.6%
2022$11,958+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 2058, Page 137

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1365, Page 162

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1069, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1987