Skip to content

8 Inverary Avenue

Washington, NJ 07882

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2017

Property Information

Block38.03
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
DescriptionBELMONT COLONL
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage2,510
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
23%
Improvement Value:$234,200
77%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,235+1.7%
2024$12,034+7.2%
2023$11,221+1.6%
2022$11,044+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$264,175
DeedBook 1111, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1988