Skip to content

14 Turnburry Road

Washington, NJ 07882

Built 1987

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block38.04
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
DescriptionVERNON COLONIAL
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage2,544
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
22%
Improvement Value:$246,500
78%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,960+6.7%
2024$12,146+7.1%
2023$11,342+1.6%
2022$11,168+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,544DeedBook 3378, Page 140Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$219,750
DeedBook 1280, Page 225

Property Sale

Sale
$247,975
DeedBook 1058, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1987