Skip to content

6 Merion Lane

Washington, NJ 07882

Built 1992

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block38.04
Lot31
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
DescriptionBELMNT COLN GRD
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage2,562
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
24%
Improvement Value:$224,300
76%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,050+1.6%
2024$11,856+7.1%
2023$11,071+1.6%
2022$10,901+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From: CASSANO, DONNA M

To: BORUSOVIC, ROBERT & JENNIFER

Sq Ft2,562DeedBook 2877, Page 158Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2404, Page 196

Property Sale

Sale
$423,500
DeedBook 2208, Page 203

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 1973, Page 182

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1583, Page 146

Property Sale

Sale
$250,577
DeedBook 1259, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1992