Skip to content

170 Washburn Avenue

Washington, NJ 07882

Built 1946

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block53
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,113
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
48%
Improvement Value:$67,800
52%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,297+1.6%
2024$5,212+7.1%
2023$4,867+1.6%
2022$4,792+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From: SORKIN, DYLAN & HODGKISS, ERIN F

To: LUQUES, ANDREA

Sq Ft1,113DeedBook 3076, Page 133Recorded7/27/2020

Property Sale

Sale
$173,000

From: VASKO, CLAIRE M

To: SORKIN, DYLAN/HODGKISS, ERIN F

Sq Ft1,113DeedBook 2876, Page 107Recorded7/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1946