Skip to content

20 Somerset Dr

Belvidere, NJ 07823

Built 2001

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 21, 2008

Property Information

Block79.01
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWhite Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-ATG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,216
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
29%
Improvement Value:$242,000
71%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,478+4.1%
2024$8,142+5.0%
2023$7,755+4.8%
2022$7,399+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 2202, Page 160

Property Sale

Sale
$271,510
DeedBook 1780, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2001